субота, 15. август 2015.

Zanimljivosti


Prva saobraćajka sa posledicama za ljudski život

Prva saobraćajna nesreća sa posledicama za ljudski život desila se u Njujorku, kada je 1899. godine na čoveka naleteo automobil.

Ograničenje brzine auta

U nesreći koja se desila u SAD, 1902. godine auto koji se kretao prebrzo udario je konjska kola na kojem su bila dva čoveka. Jedan čovek je poginuo na mestu, a drugi je teško povređen. Zbog ovog incidenta došlo je do prvog uvođenja ograničenja brzine u istoriji.

Semafor

Iste godine (1902.) izumljen je automatski semafor. Izumitelj ovog semafora bio je Garet A. Morgan, Afroamerikanac.

Jednog dana G.A. Morgan prisustvovao je saobraćajnoj nesreći u kojoj su se sudarili automobil i konjska kola. Ovaj događaj ga je podstakao da napravi ovaj revolucionarni proizvod, koji je do današnjih dana spasio mnoge živote.

Morgan je 20. novembra 1923. godine patentirao ovaj proizvod, a nakon toga ga je prodao korporaciji "General Electric" za 40.000 dolara.

Kao napomenu treba dodati da je prvi semafor, koji nije bio automatizovan, postavljen ispred zgrade Parlamenta u Londonu 1868. godine.

Krađa auta

Prva zabiežena krađa auta desila se 1905. godine u Sent Luisu.

Prvi autoput

Prvi autoput izgrađen je u SAD 1913. godine. Povezivao je Tajms Skver u Njujorku sa Linkoln Parkom u San Francisku. Njegov naziv je Lincoln Highway, a bio je dugačak 3.389 milja, što je nešto manje od 5.500 km. Danas postoje samo neki delovi tog puta; nedaleko od njega je izgrađen novi, savremeni autoput.

Porez na benzin

Prvi put benzin je oporezovan 1919. godine u Oregonu u SAD.

Drive-in restoran

Prvi restoran ovog tipa otvoren je 1921. u Dalasu i zvao se "The Pig Stand". Specifičnost ove vrste restorana je da se hrana kupuje iz automobila.

Auto atlas

Rend MekNeli izdao je prvi auto atlas 1927. godine.

Pokušaj zabrane radija

Razlozi su: ometanje vozača u vožnji što uzrokuje saobraćajne nesreće, muzika može uspavati vozača, što može biti jako pogubno, vozači drugih automobila mogu biti ometeni muzikom. Inicijativu je pokrenula Public Works komisija u Mesačusetsu. To je bila prva i posljednja kampanja protiv radio prijemnika.

Drive-in bioskop

Prvo drive-in bioskop, gde se film gleda iz automobila, otvoren je u Kmadenu, država Nju Džersi, 1933. godine.

Mačje oči

Persi Šo je 1934. godine, kada je izumeo "mačje oči", bio 23-ogodišnjak. "Mačje oči" su reflektirajuća plastika koja pomaže vozačima u vožnji noću. Postavljaju se na prevozna sredstva, ali i na puteve.

Prvi put za označavanje ivica puta koristila su se na britanskim putevima 1947. godine.

Radar

Radar je upotrebljen prvi put 1947. godine. Cilj je bio da se smanji broj vozača koji prekoračuju brzinu.

(http://www.nezavisne.com/)

Нема коментара: