уторак, 21. новембар 2017.

Waze. GPS - Društvena mreža za vozače


Jedna od potreba savremenog čoveka pored gledanja jutjub kanala koji nešto otkutijavaju je i dobar a bespalatan GPS uređaj ili aplikacija. U jednoj od mojih ranijih postova sam predstavio nekoliko GPS aplikacija među kojima je bio i WAZE. Predhodnih mesec dana sam ga testirao pa je red i da saopštim rezultate.

Istorija



Prvi koraci WAZE-a su bili jos davne 2006 godine pod imenom Free Map Israel. Ova aplikacija je finansirana od strane običnih ljudi odnosno preko tzv. Crowd Funding-a a aplikaciju je razvio Ethud Shabtai koji je hteo da napravi detaljnu mapu Izarela koja će biti na hebrejskom jeziku i koja će uzgred biti besplatna i dostupna svima. Kako bi to uspeo Shabtai je 2008 godine osnovao kompaniju pod imenom WAZE. Aplikacija je 2009 godine dobila niz nagrada što je dokaz njene uspešnosti. Ali kako to biva u savremenom svetu dosao je red i da tu kompaniju neko kupi. Za WAZE su bili zainteresovne mnogi IT giganti, pa tako, možda i prirodno, GOOGLE je kupio WAZE. Sada WAZE za svoju osnovu koristi google mape.

Ethud Shabtai - osnivač Waze-a

Šta je zapravo Waze?


Waze nije klasična besplatna gps aplikacija koju možete da nađete na play store-u, ona je zapravo prava društvena mreža predodređena samo za vozače. Ona vam omogućava da pratite saobraćaj ispred vas kako bi na vreme uočili gužve i zaobišli iste. Takođe možete da vi prijavljujete razna dešavanja na putu, i sve to se ažurira na serveru u realnom vremenu. Dakle, kao što ste primetili snagu i kvaliteg ove aplikacije su zapravo korisnici. Što biih ja nazvao komunizam u malom.



Korišćenje i interfejs


Pre upotrebe same aplikacije poželjno je prijaviti se jer tako možete da ostvarite sve pogodnosti koja ova aplikacija pruža. Interfejs je krajanje minimalistički urađen što je u ovom slučaju dobro jer u toku vožnje ako želite da prijavite nešto radnja mora da bude urađena u  dva dodira, što je slučaj ovde. Stavljene su sve funkcije koje su najpotrebnije vozaču. Ako želite da nađete neku ulicu i broj, moćičete da nađete samo ulicu dok ne postoji mesto gde možete da ukucate broj. Pronalaženje radnji i vaznijih mesta u gradu se vrši jednostavnom pretragom istih, ako taj objekat postoiji u njegovoj bazi uputiće vas na njega.

Aplikacija daje mogućnost vozaču da prijavljuje razna dešavanja koja negativno utiču na tok saobraćaja. To su udesi, blokade, gužve pa čak možete da prijavite i policijsku patrolu. Sve ovo se ažurira na serveru da bi drugi korsnici mogli to da vide. Kao što zaključujete, da bi se iskoristio potpuni potencijal aplikacije morate da imate uključen mobilni internet. Waze koristi jako malo Mb tako da nece previše da naškodi vašim internet paketima ali će naškoditi dnevnom trajanju baterije. Na primer koristio sam aplikaciju 2h i ukupan broj iskorišćenih Mb je 10 što je složićete se jako malo. Tako ako želite da koristite aplikaciju na nekom dužem putu preporučljivo je koristiti powerbank ili auto punjač. Interfejs kao i glasovna navigacija je prevedena na srpski jezik a od jezika bivših republika je i hrvatski jezik sa glasovnom navigacijom. Diazajn interfejsa je minamilistički a opet jako lepo urađen. Animacije ikonica su suptine i jako kratke kao i sam dizajn istih je jako moderan

 

Tačnost navigacije


Testiranje aplikacije je vršeno u Kragujevcu što je grad neke srednje veličine. Ako bi ocenio tačnost brojevima rekao bih 3.5/5. Zašto ovako relativno niska ocena pitate se? Zato što je znala da me provede kroz neke jednosmerne ulice ili da skrenem gde nije dozvoljeno skretanje. Ali kasnije sve možete da prepravite. Ova ocena je u mom slučaju, dok mozda u Beogradu, koji je dosta urbaniji je tačnost verovatno veća. Na sajtu WAZE-a se kada se ulogujete možete da koristie waze editor. Editor je veoma jednostavn i pogodan za sve korisnike. U počeku vaše prepravke će vam revidirati moderatori a kasnije moćićete da prepravljate bez dozvole.

Vožnjom i prijavom dešavanja u saobraćaju sakupljate poene koji omogućavaju neku vrstu levelovanja odnosno rangiranja vozača što daje dodatnu zanimljivost aplikaciji.

Zaključak


Waze ima mogućnost da postane najbolja besplatna aplikacija za pametne telefone ali njena uspešnost zavisi od korisnika koliko su angazovani. Za kraj cu reći samo jos njene pozitivne i negativne strane.

Pozitivne
-          - Sve je besplatno bez dodatanih troškova
-   Intuitivan interfejs
-          - Lep dizajn
-          - Pruža više informacija nego ostale navigacije

Negativne
-          - Korišćenje baterije
-          - U pojedinim situacijama vas vodi ulicama gde nije dozvoljeno ići.